Arenthor - 2009-12-30 14:12:58

http://ajbi.blox.pl/resource/kameleon.jpg



Rozmiary: samice 35cm, samce 50cm
Terrarium: o układzie pionowym i wymiarach 100/50/100cm dla dorosłej pary, dla większej ilości osobników większe
Długość życia: około 7 lat
Temperatura: 25-30°C, pod promiennikiem 35-40°C
Wilgotność: 50-70% (kameleony te pochodzą z obszarów o różnej wilgotności dlatego ciężko podać optymalną wilgotność, jeśli nie wie się z jakiego obszaru pochodzi dany osobnik. Najlepiej utrzymywać wilgotność na średnim poziomie)< /span>
Pokarm: zwierzęcy z niewielkim dodatkiem roślinnym jak listki czy owoce
Polecany dla: zaawansowanych terrarystów
Aktywność: wybitna aktywność dzienna
Dymorfizm płciowy: widoczny
Stan prawny: CITES: TAK (zał. II)< strong>UE: TAK (zał. B)< strong>Rejestracja: TAK wyjaśnienie »
Uwagi: Polecany chów w pojedynczy, w parach lub haremach. Delikatna, wrażliwa jaszczurka. Wymaga bardzo dobrej wentylacji w terrarium. Szczególnie żle znosi duchotę i brak świeżego powietrza.

Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus) to jeden z większych gatunków kameleona. Samce osiągają długość 50cm, samice mniejsze, około 35cm. Jest to bardzo piękny gatunek, posiadający ciekawe barwy, uwidaczniające się szczególnie gdy zwierze jest podniecone. Samce szczycą się wysokimi hełmami na głowach. Również samice nie są ich pozbawione, lecz ich hełmy nie są tak wysokie.


kameleon przystosowany jest do życia na gałęziach
Kameleony jemeńskie tak jak pozostałe gatunki kameleonów cechuje przystosowanie do nadrzewnego trybu życia —  palce kończyn ustawione są przeciwstawnie i zrośnięte, ułatwiając im chwytanie gałązek. Ogon jest chwytny jak u małp, często kameleony podczas snu lub podniecenia zwijają go w 'ślimaka'. Oczy obracają się niezależnie od siebie. Powieki są zrośnięte. Kameleony jemeńskie pozbawione są błon bębenkowych, ich głównym zmysłem jest wzrok. Siedząc nieruchomo lub spacerując poruszają oczami i błyskawicznie zauważają potencjalną ofiarę. Polują za pomocą języka wyrzucanego błyskawicznie w kierunku ofiary, która przylepia się do zakończenia języka i jest wciągana do pyska zwierzęcia. Gatunek bardzo żarłoczny, szczególnie chętnie poluje na żywo poruszające się owady. Charakteryzuje się bardzo szybką przemianą materii przy jednoczesnym słabym trawieniu, co sprawia, ze jest studnią bez dna, co bywa uciążliwe dla kieszeni opiekuna.

Osławiona zmiana barw służy w dużej mierze wizualnej komunikacji między osobnikami. Samce przeprowadzają bezkrwawe pojedynki polegające na przybraniu jak najjaskrawszych barw. Również przed samicą samiec popisuje się przepychem barw. Zalecając się do samicy mój samiec paradował przed nią jaskrawo ubarwiony, skręcając i rozkręcając ogon. Również podrażniony napaścią kameleon przybiera żywe kolory. Spokojny jest ubarwiony mniej jaskrawo, raczej pastelowo. Z kolei zestresowany czy chory staje się ciemny, niekiedy prawie czarny. Ciekawa jest zmiana barw, która zaobserwowałam u samicy w ciąży. Samica z jasno-zielonej w ciemniejsze kropeczki stała się czarna w wyraźne żółte punkty. Taka zmiana barwy ma na celu zakomunikowanie o stanie samicy i odstraszenie od niej samca.

Na wolności kameleon jemeński rzadko opuszcza gałązki krzew, zarośli i drzewek by zejść na ziemię, czasem jednak czyni to. Nie osłonięty roślinnością porusza się charakterystycznym ruchem wyciągając i cofając łapki. Najbezpieczniej czuje się osłonięty w gęstwinie.

Agresję i podenerwowanie okazuje głośno sycząc. Dorosły samiec potrafi dość mocno ugryźć. Samice są spokojniejsze i bardziej płochliwe niż samce.

Jest wiele powodów, dla których Chamaeleo calyptratus jest najlepszym wyborem dla osób pragnących posiadać kameleona. Obecnie kameleony na wolności są poważnie zagrożone wymarciem. Wyłapywanie dla celów terrarystycznych jeszcze pogarsza sytuację. Kameleony są zwierzętami delikatnymi, wymagającymi ręki doświadczonego hodowcy. W niewoli część gatunków mnoży się ciężko, najczęściej ginąc bez sensu i bezpotomnie w jakimś terrarium. Kameleony jemeńskie w niewoli mnożą się bardzo dobrze, a osobniki pochodzące z hodowli dobrze trzymają się w terrariach. Dlatego też na zakup kameleona może pozwolić sobie nieco mniej doświadczony terrarysta, jeśli tylko wcześniej zdobędzie informacje na temat opieki nad tym zwierzęciem.


Samczyk czy samiczka?
Osoby, które przeczytały powyżej, iż samiczki są łagodniejsze, być może zdecydują się na samicę. Jeśli jednak chcemy mieć tylko jednego kameleona zdecydowanie doradzam samca. Samice znoszą jaja, nawet jeśli nie przebywają z samcem (jaja są rzecz jasna nie zapłodnione i nic się z nich nie kluje), co bardzo je osłabia. Dodatkowo u kameleonów często występuje zaparcie jaj, mogące doprowadzić do śmierci gada. Samice żyją krócej od samców. Większy i okazalszy samiec może więc cieszyć nas swoją obecnością bez powyższych problemów. Ponieważ dymorfizm płciowy tego gatunku nie pozostawia żadnych wątpliwości co do płci danego osobnika, nie będziemy mieć żadnego problemu z wybotem pożądanego zwierzęcia, nawet jeśli zdecydujemy się na zakup maluszka.

Zródło:terrarystyka.pl

www.wyspakhorinisrp.pun.pl www.minecraft-sdc.pun.pl www.dawnoswiat.pun.pl www.vampires-resurrection.pun.pl www.cs4you.pun.pl