#1 2009-12-30 13:53:32

 Arenthor

Administrator

Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-12-29
Posty: 16
Punktów :   
Zainteresowania: M@A, Terrarystyka, Komputery
Pupil: Wąż Zbożowy
GG: 13920286

Gekon Lamparci

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/21838/piteros_cztery.jpeg

Informacje podstawowe
Rozmiary: do 28cm
Terrarium:     minimum 60x50x40cm dla jednego gekona, im większa ilość osobników tym terrarium powinno być większe
Długość życia: Nawet ponad 20 lat
Temperatura: 25-30°C w terrarium, około 35-40°C na wyspie ciepła, w nocy temperatura pokojowa
Wilgotność: W dzień niska, około 40-50%, może rosnąć wieczorem i w nocy
Pokarm: zwierzęcy
Polecany dla: początkujących
Aktywność: głównie nocna, ale zdarza się widywać je poza kryjówkami w ciągu dnia
Dymorfizm płciowy: widoczny
Stan prawny: CITES: NIE UE: NIE Rejestracja: NIE wyjaśnienie »
Uwagi: Jedna z najbardziej lubianych i popularnych jaszczurek, którą z czystym sumieniem można polecić początkującemu terraryście.

Informacje wstępne
Gekon lamparci to jaszczurka bijąca wśród terrarystów rekordy popularności. Składa się na to niewątpliwa uroda tego zwierzęcia, niewielkie rozmiary a co za tym idzie – wymagania „lokalowe”, łagodność i łatwość oswajania się. Zwierzęta dostępne w handlu pochodzą z hodowli w niewoli, są niedrogie (pomijając wyszukane odmiany barwne) i nie kłopotliwe. Nic więc dziwnego, że gekon lamparci ma tylu wielbicieli zarówno wśród początkujących jak i zaawansowanych hobbistów. Jedyną wadą gekona lamparciego, jest nocny tryb życia co sprawia, że przez większość dnia obserwujemy puste terrarium. Jest to więc dobre zwierzątko dla osób przebywających większość dnia poza domem – po powrocie zawsze znajdą chwilę by poobserwować swoich podopiecznych i zająć się nimi. Jednak każdy, kto nie wymaga by w terrarium cały dzień tętniło życie, będzie zadowolony z tej uroczej jaszczurki.

Na wolności gekony te zamieszkują suche, skaliste i trawiaste obszary Azji. Należą one do tak zwanych „gekonów powiekowych” —  w odróżnieniu od innych gekonów ich oczy wyposażone są w ruchome powieki, gekony te śpią z zamkniętymi oczami. Nie mają przylg na kończynach i nie potrafią tak jak toke czy felsumy wspinać się po gładkich powierzchniach – jeśli chcemy by mogły wykorzystać ścianki swojego terrarium do wspinaczki, musimy im to ułatwić poprzez odpowiedni wystrój. Podstawowa barwa ciała jest żółto-szara z licznymi czarnymi bądź brunatnymi cętkami. Łapki niezbyt długie o delikatnych palcach, budowa łap wskazuje na naziemny tryb życia. Głowa jest dość duża, o wyjątkowo pięknych, nieco skośnych, ciemno zielonych oczach. Ciało pokryte licznymi drobnymi łuskami, na części grzbietowej występuje także łuski większe, guzełkowate. Cechą charakterystyczną gatunku jest bardzo gruby ogon, podzielony na wyraźne segmenty i służący zwierzęciu do magazynowania substancji odżywczych, które mogą być wykorzystane w czasie głodu. Dobrze odżywione gekony mają zawsze gruby ogon.

Czy kupić gekona?
Gekon lamparci jest ładną i niekłopotliwą jaszczurką, która przy dobrej opiece zamieszka w Twoim domu na długie lata (zwykle kilkanaście lat). Jednak mimo, że gekon nie wymaga wiele czasu i zachodu, z racji swojego długiego życia nie nadaje się dla osób, które szybko nudzą się zwierzęciem. Przede wszystkim zastanów się, czy codziennie przez kilkanaście lat, będziesz mieć chęci, by gekona nakarmić, zmienić mu wodę na świeżą, posprzątać terrarium, dbać by zawsze działało ogrzewanie i oświetlenie. Raz na jakiś czas warto też znaleźć chwilę, by dokładnie obejrzeć podopiecznego i skontrolować jego stan zdrowia. Pamiętaj, że większość czasu, gdy będziesz mieć okazję obserwować gekona, będzie on spał lub wylegiwał się – gady prowadzą dość leniwy tryb życia, a to dodatkowo jest zwierzę o aktywności nocnej. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i systematyczną i z biegiem czasu przywiązujesz się do swoich zwierząt a nie nudzisz nimi nic nie stoi na przeszkodzie by kupić gekona.

Żródło: terrarystyka.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
kody do strony internetowej elementy układu dopelnoacza skutecznosc postu i modlitwy www.ptakikuby.pun.pl www.realitygaming.pun.pl